"Silmiä hivelevät, satumaisen kauniit sävyt!"
Asiakas: Ritva Virtanen, SaarijärviEdustaja: Juha Torkkola
Asentajat: Petteri Ketola ja Aaro Huttunen
"Kaikki alkoi kaksi vuotta sitten, kun hankimme Elega-edustajalta eteisen komeroihin uudet ovet oljenkeltaisella sävyllä ja holvikaarella. Ovet ovat kauniit ja sopivat sävyltään eteisen seinien väriin. Ovissa on nätti puusyykuviokin elävyyttä antamassa.
Samalla kertaa tilasin makuuhuoneeseen liukupeiliovet, kun edustaja kertoi että Elegalta saa muitakin kuin saranallisia ovia. Makuuhuoneeseen asennettiin lattiasta kattoon olevat kirsikkakehyksellä olevat kirkaspeiliset liukuovet. Huone muuttui tilavammaksi kun vanhat komeron rungot jäivät ovien taakse. Lupasivat 10 vuoden takuun mekanismeille. Eipä ole ollut moittimista!
Harmittelin jälkeenpäin, kun ei tullut samalla tilattua väliovia. Olin monesti ajatellut jo soittaakin edustajalle, mutta aina se vain jäi. Tammikuussa 2008 tuli nuori mies kotiini. Tunnistin hänet Elegan edustajaksi, vaikka ei se sama mies ollutkaan kuin kaksi vuotta sitten. On hienoa, että edustajilla on ovimallit mukanaan. Näin näkee heti mieluisat värit ja mallit eikä olla pelkän esitteen tai kuvien varassa.
Keittiöön lisää laatikoita
Keittiöni oli myös vanha ja halusin lisää laatikkotilaa. Niinpä muutimme kaksi ovellista alakaappia laatikostoksi. Aiemmin oli vain yksi laatikosto hellan vieressä. Lisäksi hellan yläpuolella ei ollut yläkaappeja ollenkaan, joten sain reilusti kaappitilaa lisää ja mikron pois pöydältä. Sen paikalle syntyi käytännöllinen leipomapaikka.
Elegalla oli myös liesituulettimia, joten kokonaisuudesta tuli täydellinen. Ovimalliksi valitsin holvikaarellisen Calvadosin, jolloin keittiöstä ei tullut liian tumma. Antiikkinen vedin sopi hyvin tyyliin, koska keittiöstä on suora näköyhteys olohuoneen lipastoon, mikä on väriltään ja tyyliltään samankaltainen. Kukkalauta laitettiin olohuoneeseen myös samalla sävyllä.
Ja nyt sitten väliovetkin tuli vihdoin laitettua! Ne vaihdettiinkin karmeineen. Väriksi sopi sama oljenkeltainen, mikä valittiin eteisen komeron oviin. Vanhat karmit olivat erikoiset, kun ne menivät kattoon asti. Yläpeili oli eroitettu jakokarmilla. Edustaja tarjosi sinne lyijylasiovista rakennettavan valmiin elementin ja ne on kyllä nyt tosi hienot!!
Olen tyytyväinen Elegan palveluun kaikenkaikkiaan. Asentajat olivat reippaita ja mukavia poikia. Välillä joimme kahvit ja taas pojilla työ jatkui. Keittiö asennettiin päivässä ja väliovet kahdessa, eli kaikkiaan kolme työpäivää. Tähän sisältyi jo vähän maalaustöitäkin. Pakkausmateriaaleja ei ollut tuhlattu tuotteisiin, kun en niitä missään vaiheessa nähnyt. Ja entiset ovet vietiin mennessä pois.
Suosittelen lämpimästi Elegan palveluja saarijärveläisille
ja kaikille muillekin!"





